Print Division
DAILY NEWSPAPERS & NEWS SYNDICATES - Writing & Reporting 
Spot news in daily newspapers, all sizes
First Place:       “Tucson Tragedy”
Arizona Republic staff
The Arizona Republic, Phoenix, AZ
Second Place: “Japan Tragedy”
Associated Press staff writers
Associated Press, New York, NY
Third Place: “The Capture of Whitey Bulger”
The Boston Globe staff
The Boston Globe, Boston, MA
News beat coverage or continuing story by an individual or team
First Place
& GRAND
AWARD:
    “West Africa”
Rukmini Callimachi
Associated Press, New York, NY
Second Place: “Watching the CIA”
Adam Goldman and Matt Apuzzo
Associated Press, New York, NY
Third Place: “Joplin Tornado”
Todd C. Frankel
St. Louis Post-Dispatch, St. Louis, MO
News series in daily newspapers with daily circulation up to 75,000
First Place:
 
      “Money Pit/Money Maker”
Mary Beth Pfeiffer
Poughkeepsie Journal, Poughkeepsie, N.Y
Second Place: “Scandal in Illiniois Workers' Compensation System”
Beth Hundsdorfer and George Pawlaczyk
Belleville News-Democrat, Belleville, IL
Third Place: “Overdose Deaths on the Rise”
Kevin Bersett, Jacqueline Lee and Zia Nizami
Belleville News-Democrat, Belleville, IL
News series in daily newspapers with daily circulation over 75,000
First Place:       “A Chance in Hell”
Corinne Reilly
The Virginian-Pilot, Norfolk, VA
Second Place: “Government Employees' Pension Bonanza”
David Smiley and Daniel Chang
Miami Herald, Miami, FL
Third Place: “Tales From the Heart: Inside the Cleveland Clinic”
Plain Dealer staff
The Plain Dealer, Cleveland, OH
Local interest column on a variety of subjects
First Place:       “In the Boroughs”
Sumathi Reddy
The Wall Street Journal, New York, NY
Second Place: Jim Stingl
Milwaukee Journal-Sentinel, Milwaukee, WI
Third Place: Steve Duin
The Oregonian, Portland, OR
Special or feature column on one subject by an individual
First Place:       “Food Columns”
Addie Broyles
Austin American-Statesman, Austin, TX
Second Place: “Coverage of Performing Arts”
Jocelyn Noveck
The Associated Press, New York, NY
Third Place: “Real Florida”
Jeff Klinkenberg
Tampa Bay Times, St. Petersburg, FL
Editorial writing by an individual or team
First Place:       Tom Condon
The Hartford Courant, Hartford, Conn.
Second Place: Barham and Paul Greenberg
Arkansas Democrat-Gazette, Little Rock, AR
Third Place: Doug MacEachern
The Arizona Republic, Phoenix, AZ
Sports column by an individual
First Place:       John Romano
Tampa Bay Times, St. Petersburg, FL
Second Place: Sam Mellinger
The Kansas City Star, Kansas City, MO
Third Place: John Canzano
The Oregonian, Portland, OR
Sports writing by an individual or team
First Place:       Bob Hohler
The Boston Globe, Boston, MA
Second Place: Rick Stroud
Tampa Bay Times, St. Petersburg, FL
Third Place: Matt Calkins
The Columbian, Vancouver, WA
Feature writing on a variety of subjects by an individual
First Place:       “Zach's Journey”
Marc Ramirez
The Dallas Morning News, Dallas, TX
Second Place: Lane DeGregory
Tampa Bay Times, St. Petersburg, FL
Third Place: Greg Jaffe
The Washington Post, Washington, DC
Business news coverage, business commentary and/or business columns by an individual or team
First Place:       “The Fed's Trillion-Dollar Secret”
Bob Ivry, Bradley Keoun and Phil Kuntz
Bloomberg News, New York, NY
Second Place: “Wired for Repression”
Vernon Silver, Ben Elgin and Alan Katz
Bloomberg News, New York, NY
Third Place: “Fishy Business”
Jenn Abelson and Beth Daley
The Boston Globe, Boston, MA
Education writing by an individual or team
First Place:
:
      “Sexual assaults on college campuses”
Todd Lighty, Stacy St. Clair, Ryan Haggerty and Jodi S. Cohen
Chicago Tribune, Chicago, IL
Second Place: “Charter Schools Cashing In on kids”
Kathleen McGrory and Scott Hiaasen
Miami Herald, Miami, FL
Third Place: “Getting In”
The Boston Globe staff
The Boston Globe, Boston, MA
Health, medical and science writing by an individual or team
First Place:       “Profit and Neglect in Hospice Care”
Peter Waldman
Bloomberg News, New York, NY
Second Place: “Decoding Prime”
Lance Williams, Christina Jewett and Stephen K. Doig
California Watch and Center for Investigative Reporting
Third Place: “Alarm Fatigue”
Liz Kowalczyk
The Boston Globe, Boston, MA
Environmental writing by an individual or team
First Place:        Dan Egan
Milwaukee Journal Sentinel, Milwaukee, WI
Second Place: “The Truth About Asian Carp”
Tina Lam and Brian Kaufman
Detroit Free Press, Detroit, MI
Third Place: “Chicago and Great Lakes beat reporting”
Michael Hawthorne
Chicago Tribune, Chicago, IL
Investigative reporting
First Place:        “Neglected to Death”
Michael Sallah, Carol Marbin Miller and Rob Barry
Miami Herald, Miami, FL
Second Place: “Both Sides of the Law”
Gina Barton
Milwaukee Journal Sentinel, Milwaukee, WI
Third Place: “Military Injustice”
Marisa Taylor and Michael Doyle
McClatchy Newspapers, Washington, DC
Public service performed by publishing material in a daily newspaper
First Place:       “Unreasonable Doubt”
Marcella Bombardieri, Jonathan Saltzman, Thomas Farragher and Matt Carroll
The Boston Globe, Boston, MA
Second Place: “Deadly Force: When Vegas Police Shoot, and Kill”
Lawrence Mower, Alan Maimon and Brian Haynes
Las Vegas Review-Journal, Las Vegas, NV
Third Place: “A Lethal Dose, The War on Synthetic Drugs”
Pam Louwagie, Larry Oakes and James WalshStar Tribune, Minneapolis, MN
Editorial cartoons
First Place:       Gary Varvel
The Indianapolis Star, Indianapolis, IN
 
Second Place: Jeff Koterba
Omaha World-Herald, Omaha, NE
Third Place: Nate Beeler
The Washington Examiner, Washington, DC
Journalistic innovation
First Place:       “Arizona Storytellers”
Arizona Republic staff
Arizona Republic, Phoenix, AZ
 
Second Place: “Reverb -- Mile Marker Series”
Reverb staff
The Denver Post, Denver, CO
Third Place: “Curbwise.com”
Paul Goodsell, Matt Wynn and Ben Vankat
Omaha World-Herald, Omaha, NE

NOTE: Because of an administrative error, the Best of Show blue ribbon was earlier placed on the Chicago Tribune's first-place series in Education Writing and the newspaper was notified it had won the grand award. A review of the results showed that the blue ribbon had been won by The Associated Press for its first-place series on West Africa in News Beat Coverage. The Press Club of Atlantic City and the National Headliner Awards regret the error.

           "We congratulate the AP on their excellent work," said Peter Kendall, deputy managing editor of the Tribune.

 
MAGAZINES
Coverage of a major news event
First Place:       “The Invisible Army”
Sarah Stillman
The New Yorker
Second Place: “Cash, Criminals and Human Organs”
Michael Smith, Daryna Krasndutska and David Glovin
Bloomberg Markets
Third Place: “The Accidental Sex Offender”
Abigail Pesta
Marie Claire
Feature writing by an individual on a variety of subjects
First Place:       Gary Smith
Sports Illustrated, New York, NY
Second Place: Kurt Chandler
Milwaukee Magazine, Milwaukee, WI 
Third Place: Steve Fishman
New York Magazine, New York, NY
Column
First Place:       Phil Taylor
Sports Illustrated, New York, NY
Second Place: Joel Stein
Time, New York, NY
Third Place: “Smart Ideas columns”
Dyan Machan
Smart Money
PHOTOGRAPHY AND GRAPHICS FOR DAILY NEWSPAPER, MAGAZINES, NEWS SERVICES AND SYNDICATES 
Newspapers spot news photography
First Place:       “Pepper Spray at Occupy Portland”
Randy L. Rasmussen
The Oregonian, Portland, OR
 
Second Place: “Dog Day Afternoon”
Todd Maisel
New York Daily News, New York, NY
Third Place: “New York City salt spreader”
Rob Bennett
Wall Street Journal, New York, NY
Newspapers feature photography
First Place:       “A Dog and Owner”
Ross William Hamilton
The Oregonian, Portland, OR
 
Second Place: “Lt. Col. John Klatt”
Kevin P. Couglin
Newsday
Third Place: “Hurricane Embrace”
Robert Sabo
New York Daily News, New York, NY
Newspapers sports photography
First Place:       “Tampa Bay Rays second baseman Ben Zobrist”
Jim Davis
The Boston Globe, Boston, MA
 
Second Place: “Jets linebacker David Harris”
Jim Davis
The Boston Globe, Boston, MA
Third Place: “The Bruins' Milan Lucic”
Jim Davis
The Boston Globe, Boston, MA
Magazines, news services or syndicates spot news photography
First Place:       “Shot Down”
Anja Niedringhaus
The Associated Press, New York, NY
 
Second Place: “Petrol Bomb Attack”
Petros Giannakouris
The Associated Press, New York, NY
Third Place: “Horse Fly”
Bob Martin
Sports Illustrated, New York, NY
Magazines, news services or syndicates feature photography
First Place:       “Honor Shake”
Charles Dharapak
The Associated Press, New York, NY
 
Second Place: “Hungry”
Rebecca Blackwell
The Associated Press, New York, NY
Third Place: “Performing”
Ng Han Guan
The Associated Press, New York, NY
Magazines, news services or syndicates sports photography
First Place:       “Carrier Classic”
Mark J. Terrill
The Associated Press, New York, NY
 
Second Place: “The Bullring”
Emilio Morenatti
The Associated Press, New York, NY
Third Place: no third-place award given
 
Photography portfolio
First Place:       Robert Cohen
St. Louis Post-Dispatch, St. Louis, MO
 
 
Second Place: Kevin Frayer
The Associated Press, New York, NY
Third Place: Craig F. Walker
The Denver Post, Denver, CO
Photo essay/story
First Place
& GRAND
AWARD:
    “A Revolution in Libya”
Manu Brabo
The Associated Press, New York, NY
 
Second Place: “A Rare Pair”
Sharon Gekoski-Kimmel
The Philadelphia Inquirer, Philadelphia, PA
Third Place: “Occupy Wall Street Protest”
New York Daily News photo staff
New York Daily News, New York, NY
Portrait
First Place:       “Survivors”
Muhammed Muheisen
Associated Press, New York, NY
 
Second Place: “10 Seconds of Terror”
Alan Spearman
The Commercial Appeal, Memphis, TN
Third Place: “Charlie Burrell”
Cyrus McCrimmon
The Denver Post, Denver, CO
Newspapers/magazines informational graphics by an individual or team
First Place:       William Neff
Cleveland Plain Dealer, Cleveland, OH
 
Second Place: U-T San Diego staff
U-T San Diego, San Diego, CA
Third Place:  
Newspapers/magazines illustrative graphics by an individual or team
First Place:       Andrea Levy
Cleveland Plain Dealer, Cleveland, OH
 
Second Place: Daniel Marsula
Pittsburgh Post-Gazette, Pittsburgh, PA
Third Place: Cristina Martinez Byvik
U-T San Diego, San Diego, CA