Print Division
ALL PUBLICATIONS- Writing & Reporting 
War and War Related Coverage
First Place:   TIME Magazine
Michael Weisskopf and Romesh Ratnesar
“Portrait of a Platoon”
Second Place: Atlanta Journal Constitution
Ron Martz
“Coverage of the Iraq War”
Third Place: Newsweek
Newsweek Team
“Shock and Awe” and other coverage
DAILY NEWSPAPERS- Writing & Reporting 
Spot News
First Place: San Diego Union-Tribune
San Diego Union-Tribune Staff
“Fire Fight”
Second Place: Orlando Sentinel
Orlando Sentinel Staff
“Fatal Return”  - Space Shuttle Columbia Disaster
Third Place: Detroit News
Detroit News Staff
“Powerless”
News Beat Coverage
First Place: Kansas City Star         
Michael Mansur
Second Place: Mobile Register, AL
Ben Raines and Bill Finch
“Risks of LNG”
Third Place: Miami Daily Business Review, Fla.
Dan Christensen
“What They Don’t Want You to Know”
News Series, circulation up to 75,000
First Place: Sioux Falls Argus Leader, South Dakota
Argus Leader Staff
“Progress of a People”
Second Place: Christian Science Monitor, Boston
Liz Marlantes and Abraham McLaughlin
“Vox Americana”
Third Place: Post Register, Idaho Falls, ID
Rob Thornberry
“One in Every Classroom”
News Series, circulation over 75,000
First Place: Milwaukee Journal Sentinel, WI
John Schmid and Rick Romell
“Made in China: The New Industrial Revolution”
Second Place: The Sacramento Bee, Ca.
Stephen Magagnini
“Nations Within
Third Place: USA Today
Paul Wiseman
“Cluster Bombs”
Local Interest Column on a Variety of Subjects
First Place:   Chicago Tribune
John Kass
Second Place: Milwaukee Journal Sentinel, WI
Eugene Kane
Third Place: The Boston Globe, Mass.
Brian McGrory
Special or Feature Column on One Subject
First Place:   The Miami Herald
Leonard Pitts, Jr.
“Race in America”
Second Place: Dallas Morning News
Ruben Navarrette
“Fake Drug Scandal”
Third Place: San Diego Union-Tribune
Robert P. Laurence
“Remote Control – Television Column”
Editorial Writing
First Place:   The Sacramento Bee
Tom Philp
“The Water Barons”
Second Place: The Baltimore Sun
Will Englund
“Marching Down the Wrong Road: Why War in Iraq is Wrong”
Third Place: San Francisco Chronicle
John Diaz
“Privacy and the California Legislature”
Sports Writing
First Place:   The Oregonian
John Canzano
Second Place: The Journal News, N.Y.
Janet Paskin
“For Many Athletes, It’s More Than a Game”
Third Place: San Francisco Chronicle
Brian Murphy
“Golf Beat Writing”
Feature Writing on Variety of Subjects
First Place: Detroit Free Press
Jeff Seidel and Richard Johnson
“Portraits of War”
Second Place: The Oregonian
Tom Hallman, Jr.
Third Place: The Charlotte Observer, N.C.
Elizabeth Leland
Newspaper Magazine Writing
First Place:   The Boston Globe
Charles P. Pierce
“Deconstructing Ted”
Second Place: Rocky Mountain News, CO
Todd Hartman
“Dividing the Waters”
Third Place: Lexington Herald-Leader, KY
Tom Lasseter
“Home Grown Drug Lords”
Business News Coverage
First Place: Atlanta Journal-Constitution, GA
Bill Husted and Ann Hardie
“Spam Wars”
Second Place: The Star-Ledger, Newark, NJ
Susan Todd, David Schwab and Ed Silverman
“Lipitor Coverage”
Third Place: St. Petersburg Times, Fla.
Sydney Freedberg
“Loophole, Inc.”
Education Writing
First Place:   Pittsburgh Post-Gazette
Bill Schackner
Second Place: Christian Science Monitor, Boston
Mark Clayton
Third Place: Charlotte Observer, N.C.
Elizabeth Leland
Health/Science Writing
First Place: Knight Ridder, Washington Bureau
Alison Young and Chris Adams
“Prescription for Trouble”
Second Place: San Diego Union-Tribune
Scott LaFee
Third Place: Seattle Post-Intelligencer
Tom Paulson
“Gates’ Global Health Vision”
Investigative Reporting
First Place & GRAND AWARD IN PRINT: Dayton Daily News, OH
Russell Carollo and Mei-Ling Hopgood
“Casualties of Peace”
Second Place: The Blade, Toledo
Michael D. Sallah, Mitch Weiss and Joe Mahr
“Buried Secrets, Brutal Truths”
Third Place: The Oregonian
Brent Walth, Kim Christensen and Julie Sullivan
“A Place Where Children Die”
Public Service
First Place: Gannett New Jersey – Asbury Park Press
Gannett Staff
“Profiting from Public Service”
Second Place: The Sacramento Bee
Sam Stanton and Emily Bazar
“Liberty in the Balance”
Third Place: Kansas City Star
Donna McGuire,  Mark Morris and Grace Hobson
“Protecting Our Children”
Editorial Cartoons
First Place:   The Christian Science Monitor
Clay Bennett
Second Place: Atlanta Journal-Constitution
Mike Luckovich
Third Place: The Record, Hackensack, N.J.
Jimmy Margulies
MAGAZINES - Writing & Reporting 
Coverage of a Major News Event
First Place: US News & World Report
Staff of US News & World Report
“Judgment Day”
Second Place: TIME Magazine
Nancy Gibbs
“Lights Out”
Third Place: US News & World Report
Bruce B. Auster, Mark Mazzetti and Edward T. Pound
“Truth and Consequences”
Feature Writing on a Variety of Subjects
First Place: Newsweek
Jerry Adler
Second Place: TIME Magazine
John Cloud
Third Place: TIME Magazine
Jeffrey Kluger
Special Column on One Subject
First Place:   TIME Magazine
Joe Klein
Second Place: National Journal, Washington, D.C.
William Powers
Third Place: No third place
NEWS SERVICES AND SYNDICATES - Writing & Reporting 
Feature Writing on a Variety of Subjects
First Place:   Associated Press
Helen O’Neill
Second Place: Associated Press
Sharon Cohen
Third Place: No third place
Columns or Commentary
First Place:   Bloomberg News
Caroline Baum
Second Place: Scripps Howard News Service
David Nielsen
Third Place: The Rick Horowitz Column
Rick Horowitz
PHOTOGRAPHY AND GRAPHICS FOR DAILY NEWSPAPER, MAGAZINES, NEWS SERVICES AND SYNDICATES 
Newspapers - Spot News Photography
First Place & GRAND AWARD IN PHOTOGRAPHY: Boston Herald
Kuni Takahashi
“U.S. Marines Urge Fellow Infantrymen to Cross Damaged Bridge”
 
Second Place: St. Petersburg Times
Maurice G. Rivenbark
“Search for Drowned Teen”
Third Place: Philadelphia Daily News
Jim MacMillan
“Wounded DEA Agent”
Newspapers - Feature Photography
First Place:   Austin American-Statesman, TX
Rodolfo Gonzalez
“Little Lawman”
Second Place: Daytona Beach News-Journal, Fla.
Kelly Jordan
“Woman Reading on the Beach”
Third Place: Newsday
David L. Pokress
“Snowed Out”
Newspapers - Sports Photography
First Place:   Houston Chronicle
Christobal Perez
“Nose to Nose”
Second Place: St. Petersburg Times
William Serne
“Something Awry”
Third Place: The Star Ledger, Newark
Chris Faytok
“Zimmer Goes Down”
Magazines, News Services, Syndicates - Spot News Photography
First Place:   Associated Press
Jean Marc Bouju
“Iraqi Prisoner and Son”
Second Place: Associated Press
Itsuo Inouye
“Thirsty Iraqi”
Third Place: Associated Press
Nasser Shiyoukhi
“Hide “n” Seek”
Magazines, News Services, Syndicates - Feature Photography
First Place:   Associated Press
Jose Luis Roca
“Illegal Immigrant”
Second Place: Associated Press
Vincent Yu
“SARS Ballet”
Third Place: Associated Press
Fernando Vergara
“Charcoal Child”
Magazines, News Services, Syndicates - Sports Photography
First Place:   Associated Press
Darren Hauck
“Sweet Victory”
Second Place: Associated Press
Mike Longo
“Sosa Beaned”
Third Place: Sports Illustrated
Bob Rosato
“About Face”
Photography Portfolio
First Place: The Plain Dealer, Cleveland
Dale Omori
Second Place: The Oregonian
Bruce Ely
Third Place: The Star-Ledger, Newark, NJ
John Munson
Photo Essay
First Place: Associated Press
Rodrigo Abd
“Guatemala Gangs”
Second Place: The Dallas Morning News
Erich Schlegel
“Team Everest”
Third Place: The Plain Dealer, Cleveland
Dale Omori
“Robert – Already in Trouble and Not Yet a Teen”
War and War Related Coverage
First Place: Associated Press
John Moore
“The March Towards Baghdad”
Second Place: Boston Herald
Kuni Takahashi
“Liberian War Children”
Third Place: The Dallas Morning News
David Leeson
“Invasion – War in Iraq”
Newspapers - Informational or Illustrative Graphics
First Place:   The Plain Dealer, Cleveland
Andrea Levy
Second Place: The Oregonian
Steve Cowden
Third Place: Des Moines Register
Des Moines Register Staff